Članci

U Biznis inovacinom centru danas je održana završna konferencija projekta „Jačamo podršku preduzećima – radimo na održivom rastu MSP u Šumadiji i zapadnoj Srbiji“, na kojoj se govorilo o postignutim rezultatima projekta i značaju organizacija za podršku biznisu za povećanje konkurentnosti malih, mikro i srednjih preduzeća.

Reč je o projektu koji je finansirala Evropska unija u partnerstvu sa Vladom Republike Srbije preko programa EU PRO Plus, a koji su  u proteklih devet meseci kao parntneri realizovali Biznis inovacioni centar i Business innovation programs.

Tokom projekta raspisano je dva javna poziva za tri komponente – uvođenje ISO standarda, nabavku nove opreme i ekspertsku podrška za koju se tokom realizacije uspostavilo da je najpotrebnija za digitalizaciju procesa, marketing i internacionalizaciju poslovanja, kazao je Momčilo Sretenović, direktor BIC. Za tri komponente bilo je prijavljeno 47 preduzeća a nakon selekcije izabrano je 25 koji su uspešno prošli sve planirane aktivnosti. Zahvaljujući projektu osam preduzeća je uvelo ISO standard, sedam je dobilo podršku za nabavku opreme a kroz ekspertsku podršku koja se odnosila na digitalni marketing i izradu promo materijala, prošlo je 10 učesnika.

U sklopu završne konferencije održana je i tribina na temu „Značaj organizacija za podršku biznisu za podizanje konkurentnosti MMSP za vreme COVID-19 pandemije“. Među govornicima su se našli Saša Soković,  načelnik Odeljenja za LER i privredu Grada Kragujevca, profesor Vladimir Senić, prorektor za inovacije i razvoj Univerziteta u Kragujevcu i Vladimir Dobi, BIPS i Momčilo Sretenović, direktor Biznis inovacionog centra.

Saša Soković načelnik Odeljenja za lokalni ekonomski razvoj je čestitao na uspešnoj realizaciji projekta i naveo  da grad Kragujevac već dve godine intenzivno radi na programima kojima želi da pomogne razvoju biznisa. Kroz program LER-a, Kragujevac je prošle godine izdvojio 8,5 miliona dinara za dodelu bespovrtanih subvencija preduzetnicima iz metalskog i IT sektora koji već rade, a ove godine budžetom je za iste namene predviđeno duplo više sredstava.

Mali biznis u Kragujevcu ima jaku privrednu aktivnost, a u prilog tome govori podatak da je u poslednjih osam godina 3000 više preduzetnika registrovano na teritoriji grada u odnosu na 2015, kada ih je bilo 5600, a zaključno sa 2022. godinom prema evidenciji Agencije za privredne registre ima 8614 privatnih preduzetnika. Uz 1800 privrednih društava koji posluju na teritoriji grada uviđa se izuzetno živa privredna aktivnost, a tome doprinose i velike svetske kompanije koje postoje i koje nameravaju da šire svoju delatnost ovde, zaključio je Soković.

Prorektor Vladimir Senić je rekao da Univerzitet aktivno radi na pripremi studenata da uđu u svet preduzetništva i da je u tom cilju prošle godine formirana i Inovaciona zajednica koja okuplja relevantne ustanove i preduzeća iz regije koju pokriva Univerzitet u Kragujevcu. Daljje naveo da je Inovaciona zajednica u saradnji sa Nemačkom agencijom za međunarodnu saradnju GIZ pokrenula projekat  „Promocija malih i srednjih preduzeća i startapa u oblasti inovativnih tehnologija i zelene ekonomije” (“SME and Start-up promotion in the area of innovative technologies and green economy“).

Fotografije preuzete sa sajta: www.kragujevac.ls.gov.rs

U Biznis inovacinom centru danas je održana završna konferencija projekta „Jačamo podršku preduzećima – radimo na održivom rastu MSP u Šumadiji i zapadnoj Srbiji“, na kojoj se govorilo o postignutim rezultatima projekta i značaju organizacija za podršku biznisu za povećanje konkurentnosti malih, mikro i srednjih preduzeća.Reč je o projektu koji je finansirala Evropska unija u […]

Na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Kragujevcu 29.11.2022. godine svečano je potpisan Memorandum o saradnji između Biznis inovacionog centra d.o.o iz Kragujevca i Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu. Istog dana, potpisan je Memorandum o saradnji između Naučno-tehnološkog parka Čačak i Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu. Memorandume su potpisali dekan Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu prof. dr Milena Jakšić, direktor Biznis inovacionog centra Kragujevac Momčilo Sretenović i v.d. direktor NTP Čačak Mirko Pešić

Uspostavljanje i intenziviranje saradnje između Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu i članova inovacione zajednice od značaja je za podsticanje razvoja inovativnog preduzetništva u regionu Šumadije i zapadne Srbije. Predviđene su međusobne organizovane posete i predavanja nastavnika Ekonomskog fakulteta, kao i poslovnih rukovodilaca i članica  Biznis inovacionog centra i NTP Čačak a u cilju međusobne razmene znanja i iskustava i jačanja obrazovnih, naučnih i istraživačkih kapaciteta. Sinhronizovanim aktivnostima radiće se na unapređenju znanja i iskustava studenata, podsticanju preduzetničkog razmišljanja kod studenata i pružanju podrške implementaciji njihovih ideja. Analizirane su i mogućnosti saradnje i na polju zajedničkog prijavljivanja projekata.




Foto: Slavoljub Radojević

Na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Kragujevcu 29.11.2022. godine svečano je potpisan Memorandum o saradnji između Biznis inovacionog centra d.o.o iz Kragujevca i Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu. Istog dana, potpisan je Memorandum o saradnji između Naučno-tehnološkog parka Čačak i Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu. Memorandume su potpisali dekan Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu prof. dr Milena Jakšić, direktor […]